et | en

Loengul osalenute arvamused

Martina Põldvere (Rocca al Mare Seminari tegevjuht) Rocca al Mare Koolis peetud loengu kohta:

Loeng noorte meeste hingeelust tõi detsembris 2009. a Rocca al Mare Seminari kohale suure hulga huvilisi. Oma igapäevaelus kipume meie aktiivsed ja oma emotsioone välja näitavad naised ja emad, kuid ka isad unustama, et vaikivate ja endassetõmbunud poisslaste hinges võib pulbitseda hulganisti muresid ja tundeid, mis vajaksid läbi rääkimist, arutamist. Kas me ikka anname aega poistele enda tundeid kirjeldada või jätame nad ükskõikselt ja enda aega kokku hoides iseendaga oma küsimuste puntrasse? Loeng annab meile võimaluse mõelda selle üle, kui tähelepanelikud me ikka oleme poiste hingeelu suhtes ja mida saaksime teha, et neid paremini mõista.
Soovitan loengut kõigile, kellel vähegi huvi poiste hingeelu vastu, sest loengut peavad noored mehed, kes ise kõike enda nahal kogenud, enda tundeid uurinud ja isana poiste kasvatamisel neile küsimustele vastuseid leida püüdnud.

 

Meelike Reimer (Pelgulinna Sünnitusmaja Perekeskuse juhataja) Pelgulinna Perekeskuses peetud loengu kohta:

Loeng annab elulistele näidetele tugineva ülevaate sellest, mida poiss vanematelt eelkõige ootab, kuidas tuleks viimastel poisi käitumist enda jaoks tõlgendada ning millised negatiivseid tagajärgi võib poisi ja vanema vahelise usaldusliku suhte nõrgenemine kaasa tuua.
Loengus poiste probleemse käitumise põhjuste väljaselgitamisel on huvitav jälgida, kuidas mitmed probleemide allikad võivad peituda vanematevahelistes suhetes, mis võivad omakorda peegeldada vanemate päritoluperedes valitsenud suhtlemismustreid.

Tore, et loeng käsitleb just poegade kasvatamisega seotut, millele otsitakse lahendusi humoorikalt ja lihtsas keeles. Lektorid on vaimukad ja säravad isade ja poegade suhete asjatundjad.

 

Annika Haavisto (Lastekeskus-lasteaed Midrimaailm juhataja) Holistilise Teraapia Instituudis peetud loengu kohta: 

Vanemate üheks olulisemaks panuseks poisi tubliks ja edukaks meheks kasvatamisel on tema sotsiaalse võimekuse (suhtlemisoskus, oma tunnete väljendamisoskus, empaatiavõime jne) arendamine. Lektorid annavad loengus oma kogemustele tugineva ülevaate põhjustest, miks jääb poiste sotsiaalne võimekus tihtipeale tüdrukute omale alla ning mida saaksid täiskasvanud selle väljaarendamiseks teha.

Loeng annab nii lastevanematele, kooliõpetajatele, lasteaiakasvatajate, kui ka kõikidele teistele poiste kasvukeskkonna kujundajatele võimaluse tunnetada, mida saaksime tänu poiste hingeelu mõistmisele nende õnnelikeks meesteks kujundamisel igapäevaselt ära teha.

Loengu kaudu poiste maailma sisseastumine ja seeläbi poisi olemuse tunnetamine annab meile võimaluse aidata poisil leida iseenast. Kui oleme seda teinud, siis oleme omakorda avanud poistele värava maailma, kus nad õnnelike ja rahulolevatena saavad pühenduda oma tegelikule elueesmärgile.  

 

 

Marika Sõrmus (Vanalinna Lasteaia juhataja) Vanalinna Lasteaias peetud loengu kohta:

Pakkusime vanematele võimalust osaleda loengul „ Kas soovid poja kasvatamisel järgida vana mustrit või luua uut meistriteost?”

Hea meel oli tõdeda, et vanemate poolne huvi oli üsna suur. Osa võttis samuti terve lasteaia pedagoogiline personal olgu siis lapsevanemana, vanavanemana või pedagoogina. Julgen küll arvata, et iga osavõtja sai kinnituse ennast vaevanud küsimusele, probleemile või siis teiselt poolt kinnituse enda senisele käitumisele.

Et mitte korrata eelnevate soovitajate poolt juba kirjapandut, jääb lisada, et suur pluss loengule on just lähenemine teemale läbi meeslektorite suu ja vaatenurga.

Soovitan küll kogu südamest nimetatud loengut tulla kuulama julgelt eelkõige isadel (nö meestelt-meestele). Need on „meestejutud.”

 

Ave Lohk (OÜ Pärnu Postimees, sekretär-personalitöötaja) Pärnus peetud loengu kohta:
Tore oli teie loengul osaleda. Seoses sellega tundsin, et käitun tihti oma lastega valesti (poisid 13 a ja 9 a, tütar 5 k) ja ootan neilt mehist käitumist. Samas tean, et nad ootavad minult hellust ja armastust. Teie loeng koputas minu südametunnistusele...

Väga kujukad olid teie näitemängud. Paljud asjad olid enne kuuldud, kuid alati kulub ära nende meeldetuletamine...
 

Jätkake samas vaimus! Väga tore on vaadata, kui kaks toredat meest sellist asja ajavad... väga tänuväärne tegevus...
 

Mirjam Tinno (Kehra Gümnaasiumi kehalise kasvatuse õpetaja) Holistilise Teraapia Instituudis peetud loengu kohta:

Teie loeng oli väga huvitav ja hea meeldetuletus mulle, et poisid ja tüdrukud on ikka jätkuvalt erinevad:).  Et koolis ma ei pahandaks nii kiiresti nende mürgelduste peale. Oligi kohe mul väikestega kehaline ja seekord tundisn neist rohkelt rõõmu. Enne juba hakkasingi vangutama pead, mis rohi see küll poistele mõjuks:) tüdrukutega läheb lihtsalt.

Et seda jätkuvalt endal meeles hoida (endal veel lapsi ei ole aga kooli kehalist küllaga) soovin loengus käsitletud materjale lugeda veel ja veel ning veel uuesti see läbimõelda.  Need võib saata siia aadressile.

Aitäh Teile toreda, huvitava ja väga vajaliku loengu eest.

Päikest...

 

Väljavõte Signe Israel'i (Swedbank'i Personaalse Varahalduse kliendisuhete juht, Sunshine Training OÜ koolitaja, 2 lapse ema) ajaveebist "Minu Elu Hetkede Raamat": 

Käisin neljapäeva õhtul HTI ruumides kuulamas Bruno Brauni ja Ardo-Heiki Ingari värsket loengut poiste hingeelust ja nende tublideks meesteks kasvatamise võimalustest .
Väga huvitav oli.
Eelkõige andis oma mõju juurde see, et seda viisid läbi kaks kolmekümnendates noort meest, kes nagu nad ise ütlesid:” Me oleme ka ise kunagi poisid olnud :)” .

Loeng oli tehtud kaasahaaravaks läbi erinevate rollimängude meile kõigile tuttavlikes situatsioonides lastega.

Esimeses osas avas Bruno meile meeste sisemaailma, mis sageli teiste eest varjatuks jääb.
Tegelikult on iga mees tundlik ja kannatav, vastuoksa levinud arvamusele, nagu meestel polekski tundeid.
Me kõik oleme kohanud vihaselt või ka agressiivselt probleemidele vastavaid poisse.
Koolitajate sõnum oli, et “igal “probleemsel” poisil on selle taga emotsionaalne võhiklikkus ja eraldatus. Nad ei ole saanud turvaliselt õppida tundma oma emotsioone.” Seetõttu tekib sarnane käitumine sellest, et poiss või (noor)mees ei mõista oma tundeid - ta ei saa aru, miks ta nii tunneb. Paraku eeldatakse, et poisid on väheemotsionaalsed, sõltumatud ja nad ei vaja abi. Ja nii piinlevad nad oma tunnete käes, kannatades, nagu nad oleksid “ebaõnnestunud”…

Koolituse teises osas jagas Ardo-Heiki soovitusi, kuidas siis võiks.
Näiteks:
- loo suhtluses pojaga regulaarne “teie aeg”. Mingi ühine tegevus, mida tehakse. Kasvõi midagi nii väikest kui prügi väljaviimine või sauna ahjule tule alla panek.
Need on hetked, mil laps on avatud ja võib käsitleda probleeme, mis muus olukorras jääksid suletuks.
- Rääkida poistega nende keeles. Mitte küsides “kuidas Sa end tunned?”. Sellisele küsimusele oskavad tüdrukud suurepäraselt vastata. Pigem “KUI vihane sa oled?”-Miks Sa arvad, miks ma Sinuga sel teemal räägin?” – kasuta projektsiooni: ”kui sinu sõbral oleks selline olukord, kuidas ta end tunneks?”
- aktsepteeri poisi kõrget aktiivsust ja loo selleks võimalused.
- õpeta, et ka emotsionaalne julgus on julgus. Rääkige lugusid, vaadake koos filme, mis jutustavad vaprusest. Analüüsige neid. Et poisid saaksid aru, et vaprus ei ole hirmu puudumine, vaid hirmu kiuste tegutsemine.
- Õpeta, et mehelikkus väljendub erinevalt. Et haavatavus on inimlik ja lubatud.
- Pidage meeles, et distsipliin rajatakse armastusele ja lapse soovile vanemale meele järgi olla.

 

Soovitusi anti nii isadele kui emadele.
Isadele: poisid vajavad lähedust – emotsioonide ja tunnete väljanäitamist. Eriti oluline on suhe isaga vanuses 7-14!
Emadele: kui pojal tekib murdeeas püüd iseseisvuda – toeta teda! Ära hoia kinni…
 

Sellised mõtted jõid sõelale. Kel huvi, soovitan jälgida infot ja osaleda!

 

Kristel Arro (lasteaiaõpetaja) Pärnus peetud loengu kohta:

Mulle väga meeldis teie loeng. See oli nagu rusikas silmaauku. Sobisid hästi näited lasteaialaste kohta. Meeldis, et näited olid dramatiseeringu vormis, neid võiks rohkem ja julgemini isegi etendada. Edaspidi oleks tore kuulata rohkem ka teismeliste kohta.
 

Aitäh suurepärase loengu eest ja jõudu edaspidiseks. 

 

Eve Elmers (lasteaiaõpetaja) Pärnus peetud loengu kohta:

Tere head koolitajad!
 

Ma olen iseseisvalt natuke neid teemasid uurinud, mis te käsitlesite. Mulle meeldisid väga lavastused, see tõi asja kohe kiiresti silma ette ja pani kaasamõtlema - edasi mõtlema. Kuigi koolitus oli õhtusel ajal, peale varakult alustatud tööpäeva, oli kogu koolitus väga lennukas ja kordagi polnud sellist tunnet, et on igav või aeg veniks. Vastupidi - kuna käsitletav teema on väga lai siis oleks võinud veel kuulata. Kui ma oleks kohe arusaanud, et materjali saab hiljem e-mailile oleks ehk suutnud rohkem kuulata, tahtsin koguaeg midagi paberile panna.
 

Aitäh toreda õhtupooliku eest!

 

Liina Ojamaa (projekteerija) Holistilise Teraapia Instituudis peetud loengu kohta: 

See loeng võiks olla kohustuslik või vähemalt vabalt kättesaadav igale lapsevanemale. No umbes nagu enne sünnitamist on nö poolkohustuslikud sünnitusloengud jne :)

 

Toomas Unt Pärnus peetud loengu kohta:

Oli  väga tore teid kuulata ning nendel teemadel kaasa mõelda. Kuna olen samas elutsüklis nii vanuses kui lastekasvatuses, siis on probleemid ja küsimused väga sarnased. (2a;3a;5a lapsed) Neist keskmine on poiss.

Palju asju tuli enda lapsepõlevest meelde ning need mõtted ning sellised sisemised arutlused olid kõige olulisem osa  mis sellest loengust sain. Rääkisite asjadest, millest olen ka ise mõlenud, kuid hea on kuulata, et ka mõned teised isad samal teel on.

Mul on äärmiselt hea meel, et olete sellise tee valinud, sest selles osas on meie väikeses riigis tohutu suur tühjus. Mis just puudutab meeste ja eriti isade maailma ja neid probleeme, ennekõike nende jagamist. See on raske ning üks suuremaid kivirahne, mida paljud üksi liiigutada ei suuda.

 

 

Merle Rump (OÜ Reskontro juhataja) Holistilise Teraapia Instituudis peetud loengu kohta: 

Tere Ardo ja Bruno,

Mul on kaks poega 3 a. ja 5 a. ja teie loeng meeldis mulle väga. Peale loengut mõtlesin ja vaatasin oma märkmeid, panin selle veelkord ka arvutisse kirja, et anda oma märkmed ka poiste isale lugeda. Hea et tegite vahele situatsioonide näiteid elust, see aitas kuuldut paremini meelde jätta. Veel oli minu jaoks hea ja selge, et loengu teises pooles te nagu andsite retsepti, et tehke seda, seda ja seda.

Isade ja poegade koostöö on väga oluline ja selline laager, kus isad pühendavad ennast poegadele ja ka naudivad nendega koosoldud aega oleks väga vahva.

Tänades ja kõike head soovides,

 

Kaie (3 lapse ema, 10 lapselapse vanaema) Paides peetud loengu kohta:
 
Oli väga meeldiv kogeda meeste kogemustepõhist ettekannet oma suhetest lastega (loe poistega)!
Olen lähiminevikus näinud väga toredaid isasid, kes on olnud lapsepuhkusel, nende suhe lastega on hoopis teistsugune, kui "suurtel töömeestel", kellel ei ole oma lastele aega olnud. Need isad väga tähelepanelikult kuulavad oma lapsi. Nad on palju lähedasemad oma lastele kui need, kes on "kogu aeg tööl" olnud.
Minu abikaasa on olnud heaks sõbraks ka minu õe pojale (õde läks oma mehest lahku, kui õepoeg oli 2-aastane, kahjuks hukkus see poiss autõnnetuses enne 11. eluaastat), seepärast olen kõrvalt näinud, kuidas poisid käituvad, kui tunnevad puudus isast.
Olen ise poja ja kahe tütre ema ja kümne lapselapse vanaema, nendest 5 poisid (14,13,12, 9 ja 5 kuune). Igal suvel on lapselapsed mõne aja vanaema-vanaisa juures, oma lapsed on juba üle 30-aasta vanad, tänased lapselapsed on hoopis teistsugused...
Loengust sain juhiseid, kuidas toime tulla lastelastega ning kuidas kirjeldada laste vägivaldseid emotsioone- julmuse kultuur.
Kõige rohkem nautisin teie mängulist loengu osa, mis andis suures osas äratundmisrõõmu tegelikust elust. 
Sain ka selgitust, kuidas lapsega WIN-WIN olukorda arendada.
Vajaksin ise veel nippe, kuidas laste-poiste viha ohjeldada, olen väga tihti kohanud olukordi, kus ühe pere lapsed on omavahel väga vihased.
Tean, et ühe oma lapse peres on kõige vanem poeg rõhutud, nooremale pojale antakse kõik õigused, vanemale mitte, väiksem terroriseerib vanemat ja vahel on temas niisugune viha, et ükskord purskas: "ma ükskord tapan su ära!". Seejärel vanem poiss puhkes nii nutma, et ta lausa vappus sellest ja ta ei rahunenud isegi mitte kahe tunniga. See juhtus kaks aastat tagasi. See vihapurse hirmutab mind tänaseni....
Isade-poegade suvelaagri idee on väga hea! See oleks hädavajalik kogemus nii isadele kui poegadele..."

 

Ilona hotellis "Euroopa" peetud loengu kohta:

Tere!
Esmalt tänud hea ülesehitusega ja elava loengu eest! Kahe tunni sisse mahutasite päris palju olulist. Käsitlesite teemat lähtudes peamiselt pere tüüpilisest mudelist- ema, isa, laps(ed).
Sain kinnitust paljudele enda kogemustele ja teadmistele ning tänan Teid siiralt nii olulisi teemasid käsitlemast!
Olen ise kahe poja ema- üks neist juba meheks kasvatatud, ehk siis 20 ja teine 13-aastane poeg. Olen ise olnud seotud SOS-Lastekülaga ja tänu sellele osanud märgata oma elus ja enda ümber tõsiasja, et paljud pojad ei kasva kahjuks tervikperedes. Siit ka ettepanek Teile: nn jätkuloengutes võiksite kajastada ja käsitleda teemasid, kuidas üks poisslaps elab üle isa lahkumist perest (protest, hülgamishirmud, enda süüdistused, alaväärsus ja tunnustusvajadus, ema roll antud olukorras jne). Samuti võõrasisa tulekut perre (armukadedus, protest, uus struktuur peres, omaksvõtt või mitte jne). Või siis olukorda, kus ema lahkub. Kuidas ja kas asendada pojale ema- ema surma puhul näiteks. Milline roll on õdedel/vendadel sellistes olukordades.
Mõeldes tagasi oma lastele- kuidas (7.a) vanem vend võtab esialgu kauaoodatud pisivenna perre vastu? Taas enda kehtestamised, armukadedus, enda olulisuse tunnetusvajadus jne.
Teisisõnu andsite väga hea ülevaate poiste psüühikast, käitumisest, reaktsioonidest ja mõttemaailmast. Jätk võiks ollagi erinevate probleemsete olukordade lahtirääkimine.

Tulles veelkord tagasi juba toimunud loengu juurde, pean tõdema, et just konkreetsete rollide lähtimängimine tõi saalis kaasa elevuse ja äratundmise. Üks asi on rääkida teooriat, sootuks teine ja vajalikum on ise kõrvalt nähagi olukorda nn puust ette ja punaseks! Julgen väita, et just näitlikud loengu osad kinnistavad teadmisi enam ja panevad kaasa mõtlema, paralleele tooma või siis kergendust tundma (a la minul õnneks nii ei ole läinud jne).
Küll oleks hea, kui suudate meie koolides pedagoogidele seletada lahti poiste ja tüdrukute erinevused ning sama näitlikult lahti mängida poiste reaktsioonid, kui tegite seda loengus. Täna kahjuks tulevad noored pedagoogid kooli ilma eafüsioloogia ja psühholoogia ettevalmistuseta. Seetõttu tihti ei mõistetagi poiste käitumise tegelikke põhjuseid ehk siis õpetajad ja poissõpilased räägivad tihti nn erinevas keeles. Mida Te ilmselt ise ka suurepäraselt teate:)

Tänan ja jõudu Teile!! 

 

Reet Lõhmus Põlvas peetud loengu kohta:

Tervitusi Krootuselt!


Teate, mis minule kõige rohkem meeldis!
Meeldis, et noored mehed on leidnud valdkonna, mis seni suht tühi seisnud- pakkuda noortele peredele ja eriti isadele teadmisi ja tuge oma laste kasvatamisel, pöörates tähelepanu just poegadele. Ma kujutan ette, et aasta 10-15 pärast, kui oma laste kasvatuskogemustele on teil lisandunud veel elukogemus, on teist saanud Eestmaal tunnustatud ja otsitud koolitajad.
 

Loengut soovitan kõikidele noortele peredele.
 
Ärge väsige oma valitud teel!
Lugupidamisega Reet.

 

 

Kristiina Põlvas peetud loengu kohta:

Tere, koolitajad!

Olin üks kuulajatest teie loengul, mis toimus Põlvas. Kõigepealt suur tänu, et tegelete selle valdkonnaga. Pean kohe alguses ütlema, et mina isiklikult palju kasu ei saanud, sest olen ise lugenud mitmeid raamatuid, sealhulgas "Tark lapsevanem", "Ema armastus" jne, et paremini mõista oma lapsi ja aidata neil kasvada täisväärtuslikeks inimesteks. Meie peres kasvab 7a poiss ja 3a tüdruk. Mõlemad lapsed käivad waldorf-pedagoogikale tuginevas koolis/lasteaias.

 

Aga, miks ma siis koolitusele tulin? Koolitusele tulin koos oma mehega, sest arvan, et meestele on hästi oluline kuulda kasvatusalast loengut läbi meeste silmade, kes ise on lapsevanemad ja puutuvad kokku samade probleemidega. Meil ei ole mehega olnud erimeelsusi kasvatuse alal, aga ikka on kuskil tema alateadvusesse juurdunud valearusaam, et mehed ei nuta, mees pole mees kui ta näitab oma emotsioone ja tundeid. Arvan, et see oli see tähtis osa, mis mulle oli oluline, et ta kuuleks meeste suust, et on täiesti okey, kui poisid/mehed näitavad oma emotsioone ja ei hoia tagasi oma tunded. Teine oluline teema oli isade-pojade koosolemise aeg. Nii mugav ja lihtne on otsida kõikvõimalikke vabandusi, ettekäändeid, miks pole aega leida seda vähest väärtuslikku aega oma lapse jaoks. Tihti unustavad inimesed, et lapsed ei jää lasteks, nemad ei jää ootama, millal sinul ükskord on aega nende jaoks, nemad kasvavad ikka edasi ja siis juba paraku teises suunas. See on teema, mida peab ikka ja jälle meelde tuletama meie kiire elutempo juures.


Mina soovin teile jõudu jätkamiseks, need on teemad, mis ei lõppe kunagi.

 

Kairi Kärner Pelgulinna Sünnitusmajas peetud loengu kohta:

Loeng andis väga positiivse emotsiooni ning kindluse, et oleme ikka õigel teel ja arusaamad on sarnased teie nägemusele.
Kõik oli täpselt paigas ning miskit ei olnud leongus ülearu. Ainult et raseduse ajal on organism väga tundlik ning kaks korda suutsite te ikka väga ehmatada meid esireas(kopsimine ja hääle tõstmine) :)
Järgmine loeng võiks olla näiteks koos poistega, kus saab v-o koos mingeid arendavaid mänge mängida või lastega ühises ringis vestelda maailma asjadest. Teie kui spetsailistid osakte kindlasti paremini küsimusi ja tegevusi suunata.

Tänud loengu eest!

Kairi (ja Mikk)
poisid 6 a Ron Remi ja 4 a Tristan Thor, kõhus veel teadmata tegelane

 

Inna Vjugin Pelgulinna Sünnitusmajas peetud loengu kohta:

Kõigepealt aitäh huvitava loengu eest. Kuigi on möödunud juba poolteist nädalat, siis saadud emotsioon ei ole veel ununenud ja loeng pani mind teatud asjadele mõtlema, seda peangi enda jaoks selle loengu suurimaks väärtuseks. Samas tekkis mul ka küsimus, et millest see tuleb, et poiste/meeste kambavaim võimutseb sõprussuhete üle ja kas seda on võimalik ja üldse vajalik/kasulik  poisi eduka arengu seisukohast vaadates, mõjutada?

Vastus: Kambavaimu võib vaadelda poiste ealise iseärasusena, poisi meheks saades väheneb selle tähtsus tavaliselt iseenesest.
 

Teie kui lektorite avatus oma isiklikest kogemustest rääkides murdis barjääre ja rollimänguepisoodid võtsid nii pinget maha kui ka andsid võimaluse kõrvaltvaateks enesele. Rollimänge jälgides oli võimalik saada mõned mudelid konstruktiivseks suhtlemiseks, mis minu arvates on suur asi, sest aitab teadmistepõhiseid lähenemisi ellu rakendama hakata
 

Väga vahva oli ka maja joonistamise ülesanne, meditatiivne algus, väga tõsiselt pani mind mõtlema " julmuse kultuuri " lahtiseletamine. Sellega seoses paluksingi loengu slaide, et saaksin edasi mõelda ja ka oma mõtetele pidepunkte juurde, sest ei jõudnud eriti palju üleskirjutada.

Edu ja jaksu soovides Inna Vjugin

 

Olga Pallo (Karateklubi Daigo president (must vöö 3.dan)) Holistilise Teraapia Instituudis peetud loengu kohta: 

Loeng oli suurepärane, sest loengut pidasid mehed. Oli tore meeste suust kuulda meestest. Soovitaksin koostada nn loengute tsükkel poiste vanust arvestades ja siis detailsemalt iga vanuse kohta rääkida. Oma töö kaudu suhtlen pidevalt poiste ja meestega igas vanuses ja vajadusel olen valmis abi pakkuma. www.daigo.ee
 

Lugupidamisega,
Olga Pallo
 

Andrus Palumäe Pelgulinna Sünnitusmajas peetud loengu kohta:

Loeng oli väga arendav. Andis mõtteainet enda paremaks tundma õppimiseks kui ka oma järglaste kasvatmiseks. Loengu ülesehitus oli kaasahaarav ja igavaks ei läinud hetkekski. Soovitan seda loengut kõigile tulevastele või juba olevatele lapsevanematele.
Tore, et sellise asjaga tegelete.

 

Kristel ja Oliver Pelgulinna Sünnitusmajas peetud loengu kohta:

Tere Ardo ja Bruno!
Täname väga meeldiva loengu eest!
Siin mõned meie mõtted, mis seoses sellega tekkisid:
Isiklikult olid Teie poolt välja toodud "teisiti mõtlevad" väärtushinnangud meie perele üsnagi iseenesestmõistetavad. Samas olid need heaks meeldetuletuseks ja võib olla isegi abiks nende ideede sõnastamisel. Kurb on tõdeda, et endiselt on maailmas veel nii palju inimesi, kes lükkavad emotsioonide tähtsuse kõrvale ja suruvad peale arvamust, et Me Peame Olema Tugevad ja Oma Nõrkusi Mitte Välja Näitama. Kuigi see loeng oli poisteteemaline, siis paraku liigub ühiskond juba kiiresti selles suunas, et ka naised peavad olema emotsioonitud. Seetõttu suutsin ka ennast väga palju samastada meeste probleemidega.
 

Elukaaslase mõtted olid aga järgnevad:
Talle meeldis, et Teie loeng innustas pojast kasvatama inimest, mitte "kangelast" ja kummutas üldlevinud arusaama, et mehed peavad olema külmaverelised ja tundetud.  Talle meeldis silmad kinni meditatsiooni osa, mis puhastas pea ebaolulistest mõtetest. Ta peab vajalikuks loengut teemal "Isade roll tütarde kasvatamisel".

Jõudu ja jaksu Teie ettevõtmistes!
Kristel ja Oliver

 

Margit Pelgulinna Sünnitusmajas peetud loengu kohta:

Loeng aitas mõista, mis kujundab poiste käitumist. Enda eeskujul, tarkusel ja suunamisel on väga suur mõju. Sain teada, mida poiste kasvatamise puhul vältida, et tulevikus ei tekiks suhtlemis- ja käitumisprobleeme. Soovitan loengut tuttavatele, kel väiksed pojad kasvamas.
Aitäh, huvitav loeng oli! 

 

Iia Tallinnas Õpetajate Majas peetud loengu kohta:

Tere ja tänud loengu eest!
Üllatav ja kosutav oli näha ja kuulda noori mehi rääkimas poiste hingeelust, jagamas omi kogemusi, põnevalt näitlikustamas ja aktiviseerimas publikut. Dialoogi kestel sai nii mitmeidki häid praktilisi nõuandeid kõrva taha pandud (n. lasketiiru mõte, rännaku-ideed).


Samas tahtnuks ka edasi diskuteerida näiteks teemal, millest juhinduda poisi kasvatamisel tänapäeva ühiskonnas, kus mehe roll on nii ambivalentne - kord sõdalane-kuningas(väärilise palgaga!), siis jälle lapsehoidja (vanemapuhkus)... Kalmer Kase räägib mingist armastuse ruumist , mida naised loovad ja mehed siis teostavad materiaalselt, meil aga konkureeritakse ja võisteldakse võrdsuse pärast. 

Hiina meditsiin räägib meeste hilisemast küpsemisest, ühiskonnas aga ei võeta seda ju arvesse-paljud probleemid saavad aga alguse sellest (n.hariduse vallas). Samas on ju selge, et ühele naispedagoogile on 20 poisi rakkesse panemine selgelt üle jõu käiv, mida aga haridusametnikud eesotsas meesjuhiga ei pea üldse süvenemisväärseks, sest domineerivad majandusseadused, küll terapeudid hiljem parandavad-siluvad.
 

Väga huvitav tundub energeetilise sideme teema (mustrid tulevad ju perekonnast, töö peaks algama siiski kodust..)


Tegelete tänuväärse tööga, jõudu teile mõlemale!!!
Poleks paha saada slaide, et veelkord asjad läbi seedida.
Iia

 

Kaja Veiksaar Tallinnas Õpetajate Majas peetud loengu kohta:

Tere õhtust!

Töötan lasteaias 3-4. aastaste lastega. Juba täna hommikul proovisin lastega mediteerida! Algul oli suur tegu, et rahutuid lapsi üldse põrandale pikali saada (nad otsisid väga üksteise seltsi, et üksteist nügida jne). Suure ponnistusega see õnnestus ja saabus vaikus. Teemaks valisin „Sõidan isaga autoga...“. Ja tulemused olid fantastilised. Need poisid, kes muidu ei rääkinud, kukkusid lobisema... taheti sõita MAALE – seal on traktorid, kombainid, kartulivagunid (vaod), muruniitjad jne. Seal on mida isade-vanaisadega koos teha (linnakorteris on isade osatähtsus väike).


Olen teile väga tänulik ja loodan sellest suurt arengut. See loeng oleks vajalik lapsevanematele just lapse väärtustamise mõttes. Sooviksin meelsasti veel infot ja kogemuste vahetust.

Kõike head soovides,

Kaja

 

Are Habicht Tabasalus "Rohujuures" peetud loengu kohta:

 

Loengu suurim kasu minu jaoks oli arusaamine, et paljud emotsioonid ja emotsionaalsusel põhinevad suhted on tulnud meie minevikust ja meie kultuurilisest taustast.

Loengust nautisin enam osa kus oli juttu poiste äkkreaktsioonidest (asjade loopimine, valjuhäälne negatiivne reageerimine korralekutsumisele, ootamatu agressiivsus jmt) ja arusaamine, et nende põhjused on sügavamal kui lihtsalt soovis neid tegevusi teha.

Tulevikus sooviksin rohkem infot selle kohta, kuidas eelpool mainitud olukordades käituda, kuidas jõuda nende põhjusteni ise seejuures plahvatamata ja sellest tulenevalt hilisemate enesesüüdistuste vältimiseks.

Loengut soovitaksin Pangapealse lasteaiale. 
 

Are

 

Alari Laht Tabasalus "Rohujuures" peetud loengu kohta:

 

Teie loeng oli väga huvitav ja nii mõnigi osa sellest pani mind tõsisemalt mõtlema teatud asjade üle oma poisi kasvatamisel.

Väga hästi oli tehtud rollimängude osa, kuid ka näited igapäevaelust. Meeldis ka „hetk ise endale“, kus pidime silmas sulgema. Sellist tegevust ei tule ju väga tihti ette. Poleks ju paha kas või iga päev enne magama jäämist, selline hetk endale võtta.

Mida parandada teie loengu juures, ei oskakski öelda.

Usun, et selle loengu kuulamine ei jookseks kellelgi mööda külgi maha. Oma sõpradele tuttavatele, kellel poeglapsi võiks teie loengut küll soovitada.

Oleks ka huvi loengu slaidide osas. Saaksin ka kaasale täpsemalt selgitada, mida head ja kasulikku soovitati.

 

Kõike paremat,

Lugupidamisega

Alari Laht

 

Tanel Soosaar Ovaalstuudios peetud loengu kohta:
 

Loeng kinnitas minu oma tunnet, et teadlik vanemaks olemine on lahe ja vanemaks olemise teadvustamine ning vastavate oskuste õppimine ja igapäevaelus kasutamine toob kuhjaga tagasi. Nii vanemale kui lapsele.

Oma poja juures olen ma aeg-ajalt kimpus tema käitumisega mis mul seostub agresiivsuse ja vägivallaga. Tema jaoks on see käitumine tõenäoliselt lihtsalt oma aktiivsuse ja energia väljaelamise viis. Tahtmata sihilikult agresiivselt käituda aga samas ilmus poisi sõnavarasse 3ndal aastal "püssitamine" jne.. Eks ümbritev infoväli laadib tema tühja alateadvusse palju signaale mis annavad eeskuju just agresiivseks käitumiseks.
Sooviksin lugemissoovitust või miks mitte ka loengut teemal mis rolli omab võistluslikkus ja vahest ka teatav vägivaldsus poisi arengus. Kui palju tal on seda vaja et endast terviklik pilt luua ja harmooniliselt areneda?

Vastus: "Mõnikord on raske öelda, kuskohas muutub poisi aktiivsus agressiivsuseks. Kui see hakkab häirivaks muutuma, siis tuleks pöörata rohkem rõhku loengus vaadeldud soovitustele, lisan mõned märksõnad:
"projektsioon" - aitab mõiste poisis toimuvat;
"emotsionaalne vaprus" - oluline eeskujude kujundamisel, aitab mõista "püssikangelaste" hingeelu varjatud poolt;
"empaatiavõime" - aitab arendada kaastunnet ümbritseva suhtes;
"sõbrasuhete hoidmine" - selgitab sõpruse olulisust, õpetab teiste soovidega arvestama;
"emotsionaalsed mängud" - õpetavad oma tunnetega toime tulema ja neid kontrollima;
"vägivaldse käitumise algpõhjused" - aitavad hoomata, mida ümbritsevas häirivas keskkonnas muuta tuleks.
Võistluslikkuse moment kuulub knidlasti poiste kasvatamise juurde - iseenda teistega võrdlemine on ju väga inimlik. See seondud tihedalt poisi eneseväärikusega, mida võiks kutsuda isiksuse selgrooks. Selle kohta panen lähiaajal veebilehele üles ka ühe äsja ilminud asjaliku raamatu soovituse."


Olen seda juba soovitanud oma vennale kel on 6-aastane poeg. Ja plaanin saata lingi kahele sõbrale kel ka vastavas vanuses pojad kasvamas. Sest mulle meeldis:-)

Tänud ette slaidide saatmise eest. Vaataks küll veel info üle.

Jõudu,
Tanel 

 

Külliki Õpetajate Majas peetud algõpetuse ainesektsiooni koolituse kohta:

 

Tere!

Aitäh huvitava loengu eest! Sain Teie ettekandest kinnitust oma arusaamadele (olen täiskasvanud poja ema ja poisterohke klassi juhataja).
Väga head on praktilised näpunäited, neid võiks rohkemgi olla. Huvitav oleks kuulata edaspidi poiste õpetamise praktilisest poolest algklassides näiteks erinevast rõhuasetusest poisteklassi tundides.
Samuti vajaksid vanemad tuge teemal murdeealine poiss. Olen aastaid tagasi Toivo Niibergi loenguid kuulanud, mis toetavad Teilt kuuldut. Vajalikud oleksid ka loengud teismelistele poistele endile.
Saatsin Teie kodulehe lingi oma klassi lapsevanemate vanematelisti liikmetele ning kolleegidele, kellel kodus pojad kasvamas. Loengut soovitaksin juba 1. klassi lastevanematele või murdeea alguses olevate laste vanematele.
Sooviksin slaide.

Ette tänades

Külliki

 

Aivi Krasna Õpetajate Majas peetud algõpetuse ainesektsiooni koolituse kohta:

 

Tere!

Loengust sain iseendale kinnitust, et oleme abikaasaga oma poega õigesti kasvatanud ja kindlasti on loengul kuuldu toeks koolis õpilastega suhtlemisel, sest praegu on meie koolis just rasked 5. klassid, kus on palju poisse.

Enim meeldisid loengul dramatiseeringud, sest alati on tulusam, kui oma silmaga näed konkreetset olukorda ja lahendust.

Edaspidi võikski minu arvates olla veel rohkem dramatiseeringuid, rohkem erinevaid konfliktsituatsioone ja neile lahendusi, sest konfliktsituatsioonis on inimene enamasti ärritunud olekus ja ilmselt tuleks selline dramatiseering (kuidas olukorda lahendada) kiiremini meelde, kui raamatust loetu ning annab suurema võimaluse õigesti käituda.

Kindlasti soovitaksin sellist loengut õpetajatele, kellel on enda kehtestamisega klassis probleeme või õpetajale kellel endal ei ole lapsi või ei ole poega ning pole ka endal vendi või isa eeskuju, kindlasti ka noorele veel kogenematule õpetajale ja lapsevanematele probleemide ennetamiseks või olukorra parandamiseks.

Loeng oli tore ja ma olen kohe täitsa rõõmus, et viitsisin ennast peale tööpäeva kohale ajada.

 

Jõudu ja jaksu selle teema arendamisel!

Lugupidamisega Aivi Krasna.